Kaip prisijaukinti šaltį?
Šalčio praktikos sveikatai ir atsparumui
WIM HOF METHODSTRESO VALDYMASŠALTIS
Greta Puzonė
5/17/20244 min read
Pastaraisiais metais šaltis tapo populiariu būdu gerinti fizinę ir psichinę sveikatą. Šaltas dušas, ledo vonios ir kiti šalčio praktikos metodai vis dažniau minimi kaip priemonės stiprinti imunitetą, gerinti psichologinį atsparumą ir greitinti atsigavimą po fizinio krūvio. Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti baisu sąmoningai susidurti su šaltu vandeniu, supratimas apie šias praktikas ir jų naudą padės jas įsisavinti ir gal net įgalins išbandyti vieną iš jų!
MOKSLAS UŽ ŠALČIO PRAKTIKŲ
Šalčio poveikis sukelia įvairias fiziologines reakcijas. Kai kūnas patiria šaltį, suaktyvėja simpatinė nervų sistema, išskirianti adrenaliną ir noradrenaliną. Šie hormonai padidina širdies ritmą, kraujospūdį ir medžiagų apykaitą, kas lemia didesnį energijos sunaudojimą. Be to, šaltis skatina rudojo riebalinio audinio (BAT) gamybą, kuris padeda deginti kalorijas ir generuoti šilumą. Taip, išgirdote visiškai teisingai – daugiau rudojo (gerojo) riebalo degina baltąjį (blogąjį) riebalą!
Viena pagrindinių šalto poveikio naudų yra priešuždegiminis poveikis. Reguliarus šalčio poveikis gali sumažinti ūmius ir net, manoma, lėtinius uždegimus, kas naudinga atsistatymui po intensyvaus fizinio aktyvumo. Tai taip pat stiprina imuninę sistemą, didinant baltųjų kraujo kūnelių kiekį ir gerinant jų funkciją.
ŠALČIO PRAKTIKŲ ĮVAIROVĖ
Šaltas dušas
Šaltas dušas yra viena prieinamiausių šalčio poveikio formų. Pradėkite nuo įprasto šilto dušo, palaipsniui mažindami temperatūrą, kol vanduo taps nemaloniai šaltas. Stenkitės po šaltu vandeniu išbūti bent 30 sekundžių, pamažu ilgindami trukmę. Svarbiausia yra reguliariai praktikuotis - kasdienis poveikis padės kūnui prisitaikyti.
Ledo vonia
Ledo vonios apima kūno panardinimą į šaltą vandenį (apie 10-15°C ar žemiau) trumpam laikui, paprastai 1-2minutes. Ši praktika ypač populiari tarp sportininkų dėl jos naudos raumenų atsistatymui. Pradėkite užpildydami vonią šaltu vandeniu ir ledu, užtikrinant tinkamą temperatūrą. Pradėkite nuo trumpesnių laikotarpių, pamažu ilgindami laiką.
Šaltosios vonios gamtiniuose vandens telkiniuose
Panašiai kaip ledo vonios, šaltosios maudynės gamtiniuose vandens telkiniuose (pvz., ežeruose ar upėse) gali būti intensyvesnė patirtis dėl kintančių temperatūrų ir oro sąlygų, o taip pat ryšio su gamta ir aplinka. Svarbu elgtis atsargiai, užtikrinant saugią aplinką ir, jei įmanoma, turint kompanioną dėl saugumo.
Krioterapija
Krioterapija apima kūno panardinimą į ekstremaliai žemą temperatūrą (apie -130°C) trumpam laikui, paprastai 2-3 minutėms. Tai dažniausiai atliekama krioterapijos kamerose ir reikalauja profesionalios priežiūros. Svarbu paminėti, kad šalto vandens poveikis yra žymiai didesnis nei krioterapijos, kadangi vanduo turi didesnį sąlytį su odą nei oras.
PATARIMAI KAIP PRADĖTI
Palaipsnis prisitaikymas
Pradedant naudoti šalčio poveikio praktikas, svarbu palaipsniui pripratinti kūną. Staigus panardinimas į šaltą vandenį gali sukelti šoką, hiperventiliaciją ir padidinti širdies ritmą. Pradėkite nuo trumpų seansų ir palaipsniui ilginkite laiką ir intensyvumą. Taip pat idealu pradėti pratintis prie vėsaus vandens vėlyvą pavasarį, tęsiant per vasarą, kad rudenį ir žiemą būtumėte pilnai pasiruošę tapti ruoniais ir gal net išbandyti maudynes eketėje!Stebėkite savo kvėpavimą
Pradėkite valdyti savo kvėpavimą lėtindami jo rimtą dar net nepradėjus šalčio praktikos, o tik jai ruošiantis - tai leis be streso galvoje pasinerti į šaltį. Susidūrus su šalčiu nuo pat pirmos akimirkos akcentuokite ilgą iškvėpimą, tai padės efektyviai įveikti kylantį stresą ir šalčio šoką maudynių metu.Klausykitės savo kūno
Stebėkite, kaip jūsų kūnas reaguoja į šaltį. Jei jaučiate didelį diskomfortą, svaigulį ar kitus neigiamus simptomus, nutraukite praktiką ir šildykitės. Šaltis turėtų būti iššūkis, bet ne pavojus.Tinkamas sušilimas
Po bet kokio šalčio poveikio seanso svarbu tinkamai sušilti. Lengvi pratimai kaip Wim Hof mėgiamas „The Horse stance“, taip pat iš lėto sluoksniuojami drabužiai („svogūno“ principas) padės grąžinti kūno temperatūrą ir kraują į galūnes. Venkite iš karto po seanso šokti į karštą dušą, nes tai gali sukelti staigius kraujospūdžio pokyčius.Konsultuokitės su profesionalu
Jei turite kokių nors sveikatos problemų, ypač širdies ir kraujagyslių ligų, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu arba oficialiu Wim Hof metodo instruktoriumi prieš pradedant šalčio poveikio praktikas. Jie gali suteikti jums asmeninius patarimus, atsižvelgdami į jūsų sveikatos būklę.
Šalčio prisijaukinimas per praktikas, tokias kaip šaltas dušas, ledo vonios ir šaltosios vonios gamtiniuose vandens telkiniuose, gali pasiūlyti daug sveikatos naudų, nuo imuniteto stiprinimo iki psichologinio atsparumo didinimo. Suprasdami šias technikas ir imdamiesi reikalingų atsargumo priemonių, galite saugiai integruoti šalčio poveikį į savo kasdienybę, paversdami šaltį stipriu sąjungininku jūsų sveikatai ir gerovei. Prisiminkite, kad kelionė su šalčiu yra laipsniška, gerbkite savo kūno ribas ir atsakingai naudokitės šios praktikos teikiamomis galimybėmis.
Straipsnį parengė kineziterapeutė, Oxygen Advantage pažengusi kvėpavimo instruktorė, Wim Hof metodo instruktorė Greta Puzonė.
E. paštas - hello@move2move.lt
BENDRAUKIME
Tel. nr. - +37065431740
MB "move2move"
Įm. k. 306234283
Europos pr. 34-47, Kaunas, LT-46370